Bűvösvölgyben jártak a hetedikesek E-mail

buvosvolgy20202020. szeptember 17-én Debrecenben a Bűvösvölgy médiaértés-oktató központban jártak hetedikes tanulóink. Bűvösvölgyet a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) hozta létre, hogy élményszerű programmal támogassa a médiaértés oktatását a 9-16 éveseknek. A diákok legfeljebb nyolc fős csoportokban dolgoznak a stúdiókban. A négy, 60 perces foglalkozásra épülő program a szünetekkel együtt 5-6 órát vesz igénybe.

Tanulóink készítettek filmet, újságot, rádióműsort és ismerkedtek az internet veszélyeivel is. A filmes foglalkozáson a gyerekek megtapasztalhatták, hogyan áll össze egy néhány jelenetből álló film, és kipróbálhatták magukat a legfontosabb szerepkörökben. A történetet maguk találták ki, majd a szereposztás, a párbeszédek felvázolása után kezdődhetett a forgatás a díszletautóval, és a greenboxban is. Az utómunka során előre rögzített snittekkel és zenével tehették teljessé a produkciójukat.

A híreknek szentelt foglalkozáson a tanulók egy általuk választott híranyagból több álláspontot bemutató riportot állítottak össze.A már rögzített anyagokat felkonffal, narrációval és interjúval egészítették ki. A profi hangstúdióban saját rádióműsort készítettek, melyben ők alakították a műsorvezetőt, az interjúalanyt, a hírszerkesztőt és maguk választják ki a műsorban elhangzó zenéket is.

A gyerekek is képek között töltik mindennapjaikat, de nem tudják, milyen tudatos tervezés után születnek az igazán hatásos fotók, például a magazinok címlapfotói. Hogy a képek kiválasztása, elhelyezése, keretezése, a színek és kontrasztok beállítása, a kép retusálása alakítja a jelentését. A gyerekek magazintípusokhoz szerkesztettek címlapfotót, vizuális történetekhez válogattak fotósorozatot.

Igazán érdekes és színvonalas napot tölthettek el tanulóink a központban. Sok hasznos ismerettel gyarapodtak, és az elkészült produktumokat (film, újság, híradó, reklám) meg is kapták. A programot Kocsis-Pésó Irma tanárnő szervezte, aki médiaismeretet tanít a gyerekeknek.